Electrical Department Achievement

Name of Competition: SKH Project e-Competition 2020
Title of Project: Team Tech Eye (G199)
Prize: 1stWinner
Team Members: Ms.Sakshi Hirulkar, Mr.Ajinkya Gawande, Ms.Kanchan Gaikwad, Mr.Akash Sundarkar
Organized by: Late G.N.Sapkal College of Engineering,Nashik

Name of Competition: Model Exhibition “Techelons-2020”
Title of Project: Electrical Power Generation, Transmission, Distribution
Prize: 1st
Team Members: Shubham Band, DhananjayDeshmukh,VishalBayaskar,Sager Sonone, RushabhAsvar, ChetanAwankar, Pratik Sontakke, MayuriSarode, TinuIkhar, Akanshabansod
Organized by: P.R Pote (Patil) Group of Educational Institute, Amravati

Name of Competition: MAYURUTSAV“Unmesh-2020”
Prize: 1st
Team Members : Maithili S. Ninghot ,Amruta S. Rithe, Amruta S.Chaudhary, Radhika N. Mendhe, Sakshi U. Hande, HimanshuS.Umale , Mrunali D. Charde , Aman M. Pan, Gitesh R. SABLE, Akash V. Kaldate, Shruti D. Khandare, Tushar V Tembhare, Mayur V. Borkhade, Aditya N. Meshram , MayurS.Jadhao, DarshanA.Gupta, Vyanktesh S Hande, Snehal R. Pojage, Anushri S. Khandokar , Abhay S. Gedam , Shubham S. Wankhade, Pratiksha F. Gondane, Pankaj V. Jatale, ManaliM.Waghade, Sanchay R. Solanke,Tushar k. Kuyate, Amit S. Mohakar, Rohini k. Deshmukh, Kalyani S. Ingle, Prathmesh U. Tarale
Organized by: P.R Pote (Patil) Group of Educational Institute, Amravati

Winners in “INNOVATORS OF INDIA”

Name of Project: Helping Hands
Sector: Education
Prize: 1st
Team Members: AshwinGahane ,MadhviIngale , NehaNeware ,Prasad Raut,TejasBambadkar
Organized by: BHAU Institute, COEP Pune.

Name of Project: A Step Towards Blind People
Sector: (Human, Health ,Hunger )
Prize: 1st
Team Members: RohiniDeshmukh ,Shabdali Mule , SanketAsutkar ,TejasKhairkar, AkashKaldate
Organized by: BHAU Institute, COEP Pune

Name of Project: Hybrid plant to convert WASTE PLASTIC TO ENERGY
Sector: Environment
Prize: 2nd
Team Members: Ajiyanke Bharde, Aniket Wankhede, BhaveshBelsare, AdityaSarode, HarshalNandurkar, TusharKapgate, KaustubhWankhade, ShubhamIngle, SagarKeswani, PriteshAthvle
Organized by: BHAU Institute, COEP Pune

Academic Achievements

Toppers of University Exam W-19

Shift I

Final Year (7 th Semester)

Third Year (5th Semester)

Second Year (3rd Semester)

Shift II

Third Year (5th Semester)

Second Year (3rd Semester)

Final Year (7th Semester)

College Toppers (Summer 2019)

SHIFT-I

8th Sem

Sr.No

Name of Student

Pointer

1

MR.ADITYA S. SARODE

9.04

2

KU.MEENA G. DHOTE

9.02

3

KU.CHANCHAL A. PATIL

8.77

6th Sem

Sr.No

Name of Student

Pointer

1

MR.AMAN A. DEOLE

8.58

2

KU.ROHINI K. DESHMUKH

8.38

3

MR. YASH S. MALTHANE

8.19

4th Sem

Sr.No

Name of Student

Pointer

1

KU KANCAHAN C.GAIKWAD

8.60

2

KU.KALYANI S.INGALE

8.24

3

MR.RUSHIKESH D.DAMBALE

8.08

SHIFT-II

8th Sem

Sr.No

Name of Student

Pointer

1

MR. SNEHAL P. KHURPADE

9.24

2

MR.VISHNU KEVAT

8.96

3

MR. ANKIT S. THAKARE

8.85

6th Sem

Sr.No

Name of Student

Pointer

1

KU. POOJA R. GARODE

8.54

2

MR.PRASAD R.KATHALKAR

8.46

3

MR. PRATIK B.AMBADKAR

8.38

4th Sem

Sr.No

Name of Student

Pointer

1

KU. KOMAL S. CHAVAN

8.76

2

MR.DEEP S. KALE

8.28

3

KU. MRUNAL S. SADAWARTE

8.08

List of Selected Student in Campus (session 2018-19)

Sr. No. Name of Students Company Name
1 Purwaja Chavan Infosys
2 Sakshi Khaire Altius
3 Pranay Bansod ttec
4 Shyam Surpatne ttec
5 Vyanktesh Ruikar ttec
6 Saurabh Misar ttec
7 Sakshi Khaire ttec
8 Akash Malode ttec
9 Rushikesh Shewale Ripple Advisory
10 Aniket Wankhade Ripple Advisory
11 Haseenuddin Qazi Ripple Advisory
12 Sakshi Khaire Ripple Advisory
13 Pranay Bansod Ripple Advisory
14 Saurabh Misar Ripple Advisory
15 Shivam Shirbahadurkar Ripple Advisory
16 Mangesh Hage Ripple Advisory
17 Priya Ingole Ripple Advisory
18 Ketki Bhuyar Ripple Advisory
19 Aayush Parashar Ripple Advisory
20 Tanmay Vidhale Ripple Advisory
21 Kunal Shambarkar CMS IT
22 Chaitali Lipne CMS IT
23 Vishal Umale CMS IT
24 Pratiksha Deshmukh CMS IT
25 Sumit Wasnik CMS IT
26 Suraj Bhakte CMS IT
27 Kaustubh Wankhade CMS IT
28 Ankita Saratkar CMS IT
29 Abhijeet Bhange Appex Build
30 Damini Chakve Gurukilli
31 Gauri Bedarkar Gurukilli
32 Nikita Gawale Gurukilli
33 Priti Tonde Gurukilli
34 Nita Mogare Gurukilli
35 Sagar Keswani Gurukilli
36 Tanvi Ajmire Gurukilli
37 Tushar Kapgate Gurukilli
38 Pranay Bansod Gurukilli
39 Vyanktesh Ruikar Gurukilli
40 Saurabh Misar Gurukilli
41 Rushikesh Shewale Gurukilli
42 Haseenuddin Qazi Gurukilli
43 Pranay Bansod Gurukilli
44 Shivam Shirbahadurkar Gurukilli
45 Mangesh Hage Gurukilli
46 Priya Ingole Gurukilli
47 Ketki Bhuyar Gurukilli
48 Aayush Parashar Gurukilli
49 Kunal Shambarkar Gurukilli
50 Chaitali Lipne Gurukilli
51 Vishal Umale Gurukilli
52 Pratiksha Deshmukh Gurukilli
53 Sumit Wasnik Gurukilli
54 Suraj Bhakte Gurukilli
55 Kaustubh Wankhade Gurukilli
56 Ankita Saratkar Gurukilli
57 Abhijeet Bhange Gurukilli
58 Mrunal Radke Dhoot Transmission
59 Ruchira Karulkar Dhoot Transmission
60 Ankita Shewale Dhoot Transmission
61 Tejaswini Mahajan Dhoot Transmission
62 Pranay Bansod Dhoot Transmission
63 Chitali Lipane Dhoot Transmission
64 Suraj Bhakte Dhoot Transmission
65 Sanket Khalokar Dhoot Transmission
66 Priya Ingole Dhoot Transmission
67 Shivam Shirbahadurkar Dhoot Transmission
68 Akshada Dhawale Dhoot Transmission
69 Ankit Thakare Dhoot Transmission
70 Sayali Dok Dhoot Transmission
71 Shubham Amte Dhoot Transmission
72 Ajinkya Bharade Dhoot Transmission
73 Harshal Nandurkar Dhoot Transmission
74 Tanmay Vidhale Dhoot Transmission
75 Aniket Wankhade Dhoot Transmission
76 Nikita Gawhale Dhoot Transmission
77 Kunal Shambharkar Dhoot Transmission
78 ChandanYadav Dhoot Transmission
79 Chaitanya Tade Dhoot Transmission
80 Rajani Kale Dhoot Transmission
81 Neha Pandit Dhoot Transmission
82 Abhijeet Bhange Dhoot Transmission
83 Bhavesh Belsare Dhoot Transmission
84 Rushikesh Shewale Dhoot Transmission
85 Yogashri Saratkar Dhoot Transmission
86 Mina Dhote Dhoot Transmission
87 Tanvi Ajmire Dhoot Transmission
88 Ketaki Bhuyar Dhoot Transmission
89 PritamThakare Dhoot Transmission
90 SaurabhMisar Dhoot Transmission
91 Snehal Khurpade Dhoot Transmission
92 Rehman Shaha Dhoot Transmission
93 Sonali Chavan Dhoot Transmission
94 Poorvaja Chavan Dhoot Transmission
95 Gauri Bedarkar Dhoot Transmission
96 PritiTonde Dhoot Transmission
97 Kirti Kalsakar Dhoot Transmission
98 Nita Mogare Dhoot Transmission
99 Pooja Sultane Dhoot Transmission
100 Rohini Mate Dhoot Transmission
101 Damini Chakve Dhoot Transmission
102 Laxmi Dhote Dhoot Transmission
103 Prajwal Meshram Dhoot Transmission
104 Chetan Wargantiwar Dhoot Transmission
105 Mrunal Hanmante Dhoot Transmission
106 Shruti Bhele Dhoot Transmission
107 Amol Irapachi Dhoot Transmission
108 Rohini Narkhede Dhoot Transmission
109 Sujata Pawar Dhoot Transmission
110 Yogesh Pophale Dhoot Transmission
111 Kalyani Sagane Dhoot Transmission
112 Payal Jamthe Dhoot Transmission
113 Priyanka Satramwar Dhoot Transmission
114 Prafulla Paturde Dhoot Transmission
115 Chaitanya Tade Pinnacle
116 Rohini Narkhede Pinnacle
117 Chaitali Lipane Pinnacle
118 Damini Chakave Pinnacle
119 Abhijeet Bhange Pinnacle
120 Chetan Wargantiwar Pinnacle
121 Ankit Thankare Pinnacle
122 ChandanYadav Pinnacle
123 PankajWarokar Pinnacle
124 Tushar Kapgate Pinnacle
125 Tejaswini Mahajan Epic Research Pvt.Ltd
126 Sakshi Khaire Epic Research Pvt.Ltd
127 Nikita Gawhale Epic Research Pvt.Ltd
128 TanmayVidhale Epic Research Pvt.Ltd

Have Some Queries...